Day: 5 czerwca 2023

Projekt „Pomorskie dzieciom” – podsumowanie

 

 

Projekt „Pomorskie dzieciom” realizowany w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie w okresie 1.10.2021 r. do 31.03.2023 r.

 

Realizator projektu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

WNIOSKODAWCA I GRANTOBIORCA

Wnioskodawca – Powiat Tczewski

Grantobiorca – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie

CEL GŁÓWNY

Zapewnienie wsparcia w walce z epidemią COVID-19 uczestnikom projektu, grupie dzieci i młodzieży przebywającej w rodzinnej pieczy zastępczej (w tym opuszczających pieczę zastępczą), zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak również wsparcie pracowników organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pracujących bezpośrednio z wychowankami i rodzinami zastępczymi. Nadrzędną rolą przedsięwzięcia było łagodzenie skutków i przeciwdziałanie konsekwencjom wirusa SARS-COV-2 w środowisku pieczy zastępczej.

KLUCZOWE DZIAŁANIA

  1. Specjalistyczne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej. 
  2. Bony edukacyjne dla wychowanków opuszczających rodzinną pieczę zastępczą celem ich wsparcia  w funkcjonowaniu na rynku pracy w dobie pandemii COVID-19.
  3. Doposażenie pracowników organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w sprzęt niezbędny do świadczenia pracy zdalnej oraz środki ochrony indywidualnej.
  4. Warsztaty edukacyjne dla pracowników systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

REZULTATY

  1. Wzrost samodzielności, kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności pożądanych na rynku pracy w dobie pandemii wśród młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą.
  2. Wzrost kompetencji i umiejętności pracowników organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, tym samym świadczenia profesjonalnej, trafnej i skutecznej pracy w obszarze wspierania pieczy zastępczej w związku z COVID-19.
  3. Minimalizacja i zniwelowanie negatywnych skutków pandemii COVID-19 poprzez świadczenie usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb grupy dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej. 
  4. Rozwój i zwiększenie dostępności do świadczenia usług wspierających osoby objęte pieczą zastępczą, tym samym poprawa funkcjonowania rodzin zastępczych

 

Grant pozwolił na osiągnięcie instytucjonalnej gotowości do świadczenia usługi zbliżonej  do usługi świadczonej w ramach projektu przez instytucję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

  • Wzmocnienie kondycji psychicznej wychowanków pieczy zastępczej, ograniczenie izolacji, lęków i objawów depresyjnych. 
  • Stworzenie pracownikom bezpiecznych warunków pracy na terenie instytucji oraz  w środowisku rodzin zastępczych w związku z zagrożeniem i skutkami COVID-19.

Projekt objęty jest wymogiem trwałości.

Uczestnicy

Zakładano ogółem 52 uczestników, w tym:

  • 45 wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej (uczestniczyło 48),
  • 7 pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie, pracujących bezpośrednio z rodzinami zastępczymi i rodzinnymi domami dziecka.

Okres realizacji

Działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie były prowadzone w okresie październik 2021-marzec 2023. 

Źródło finansowania

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Budżet

Łączny budżet przeznaczony na realizację zadań przez PCPR w Tczewie wynosił 196 250 złw tym 185 347,22 zł ze środków europejskich oraz 10 902,78 zł ze środków budżetu państwa – na podstawie umowy nr 25/U-ROPS-EFS/2021 o udzielenie grantu w ramach projektu „Pomorskie dzieciom”, realizowanego w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zawartej w dniu 21.09.2021 r. w Gdańsku.

Wymóg trwałości w projekcie „Pomorskie dzieciom”

            Grantobiorca zobowiązuje się do zachowania usług zaplanowanych w ramach realizacji projektu „Pomorskie dzieciom”, na podstawie umowy nr 25/U-ROPS-EFS/2021 o udzielenie grantu w ramach projektu „Pomorskie dzieciom”, realizowanego w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zawartej  w dniu 21.09.2021 r. w Gdańsku, po zakończeniu jego realizacji w okresie trwałości równym co najmniej okresowi realizacji grantu, jak również do zachowania instytucjonalnej gotowości do świadczenia tych usług w zakresie zbliżonym do projektu i o podobnej jakości w zależności od potrzeb i wystąpienia popytu na te usługi. W przypadku zakupu środków trwałych w ramach grantu okres trwałości wynosi pięć lat od dnia zatwierdzenia sprawozdania końcowego z rozliczenia grantu. 

Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje  dotyczące  liczby  miejsc  oferowanych  przez grantobiorcę  po zakończeniu realizacji grantu w okresie trwałości, jak i form wsparcia w ramach usług społecznych objętych wymogiem trwałości.   

            Formy wsparcia w ramach usług społecznych objęte wymogiem trwałości:

  1. Specjalistyczne wsparcie psychologiczne dla wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej.
  2. Pomoc w formie zbliżonej do realizowanej w formie bonu edukacyjnego dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą celem ich wsparcia  w funkcjonowaniu na rynku pracy w dobie pandemii COVID-19.
  3. Stworzenie pracownikom bezpiecznych warunków pracy na terenie instytucji oraz w środowisku rodzin zastępczych w związku z zagrożeniem i skutkami COVID-19.
  1. Warsztaty edukacyjne dla pracowników systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

            Liczba wspartych miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu realizacji grantu oferowanych przez grantobiorcę w okresie trwałości, objętych wymogiem trwałości:

  • 28 wspartych miejsc świadczenia usług, w tym 12 w rodzinach zastępczych zawodowych i 16 w rodzinnych domach dziecka,
  • 1 specjalista – psycholog, świadczący specjalistyczne wsparcie psychologiczne, 
  • 7 pracowników działu pieczy zastępczej świadczących usługę wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, tworzących miejsce uniwersalne w jednostce,
  • wsparcie usamodzielnianych wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej w zakresie ich funkcjonowania na rynku pracy, z wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych przepisami prawa.

Okres trwałości: co najmniej do 31.10.2024 r.

            Utrzymanie wyposażenia dla pracowników organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w sprzęt niezbędny do świadczenia pracy zdalnej oraz środki ochrony indywidualnej.

Okres trwałości: co najmniej do 31.12.2028 r.

 

Informacja