Piecza zastępcza

Zadania z zakresu pieczy zastępczej wynikają z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców.

W pieczy zastępczej umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Umieszczenie dziecka następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych. W szczególnych przypadkach umieszczenie małoletnich może nastąpić, gdy zostały doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną albo na wniosek rodziców, dziecka lub innej osoby w przypadku przemocy domowej.

Rodzinna piecza zastępcza

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:

  • rodzina zastępcza:
  1. spokrewniona,
  2. niezawodowa,
  3. zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna;
  • rodzinny dom dziecka.

Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje comiesięczne świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego dziecka.

Instytucjonalna piecza zastępcza

Na terenie powiatu tczewskiego instytucjonalna piecza zastępcza jest sprawowana w formie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Zadania z tego zakresu prowadzą:

  • Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie:
  1. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego i interwencyjnego w Tczewie, ul. Kossaka 16 (dla 14 wychowanków, w tym 3 miejsca interwencyjne),
  2. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego w Tczewie, ul. Wyspiańskiego 2a (dla 14 wychowanków);
  3. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego w Narkowach, ul. Tczewska 21 ( dla 14 wychowanków).
  • Fundacja „Mały Bohater” dla Placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego „Familijny Dom” w Tczewie, ul. Iwaszkiewicza 28 (dla 8 wychowanków).

USAMODZIELNIENIE PEŁNOLETNICH WYCHOWANKÓW PIECZY ZASTĘPCZEJ

Osobom pełnoletnim po opuszczeniu pieczy zastępczej przyznaje się pomoc na kontynuowanie nauki, usamodzielnienie i zagospodarowanie.

Szczegóły znajdziesz w poradniku:

Poradnik

Usamodzielnienie osób pełnoletnich nieobjętych pieczą zastępczą opuszczających dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.